Pagina 1 van 4

Kijken of ze er nog zijn...

Geplaatst: ma 01 mar 2010, 18:47
door jawi
Vandaag ben ik voor het eerst sinds eind oktober weer eens bij de bijen gaan kijken, en tot nu toe heb ik geluk gehad. In 5 van de 5 ingewinterde volken zaten nog bijen.[:)]
Ik heb geen dekplanken durven lichten, gezien het nog redelijk koud was, dus met alleen luisteren en soms het een klein stukje verschuiven van de dekplank ontdekt dat ze er nog zijn.:D


Gelukkig maar, dit is wordt mijn tweede jaar bijenhouden na de cursus te hebben gedaan in 2008.

Ik heb wat foto's gemaakt van de bodemlades:
Kast 1:
[url="http://img693.imageshack.us/img693/9041/img00139201003011507.jpg"]Afbeelding[/url]

Bij Kast 2 zat de lade vast, kreeg hem er niet uit zonder te veel verstoring.

Kast 3:
[url="http://img85.imageshack.us/img85/1671/img00141201003011508.jpg"]Afbeelding[/url]

Kast 4:
[url="http://img408.imageshack.us/img408/9175/img00142201003011512.jpg"]Afbeelding[/url]

Kast 5 is een Segerberger zonder bodemlade.

Is aan deze bodemlades te zien of ik moet bijvoeren, of is het noodzakelijk de kasten open te maken? Of moet ik gewoon geduld hebben, en wachten tot de lente echt begint?

Ander interessant plaatje op het bijenpark in Amsterdam, korfschade door een specht:

[url="http://img685.imageshack.us/img685/2690/img00149201003011601.jpg"]Afbeelding[/url]

En als je in het gat kijkt:
[url="http://img52.imageshack.us/img52/6826/img00150201003011601.jpg"]Afbeelding[/url]

Jan-Willem

Re: Kijken of ze er nog zijn...

Geplaatst: ma 01 mar 2010, 23:35
door Hans van der Post.
Ziet er goed uit Jan Willem. Hopelijk heb je de planken schoon gemaakt. Als je dan een week later kijkt kun je goed zien hoever het volk zit.
Een bijenvolk eet vanaf het vlieggat schuin achterboven. De bijentros kan zich niet tot moeizaam zijwaarts verplaatsen bij een lage temperatuur. Hopelijk wordt het dit jaar nog warm.[:o)]

Een bijenvolk heeft weinig voedsel nodig maar nu - in maart - gaat het hard. Soms wordt een volk wel 1 a 1½ kg per week lichter. Als er zonlicht op de kast schijnt wordt het ook binnen in de kast "warm" en hebben dan de mogelijkheid om elders = buiten de tros, in de raten voedsel op te halen zonder te verkleumen.


!Hans.

Re: Kijken of ze er nog zijn...

Geplaatst: di 02 mar 2010, 09:13
door AndreasH
Dat laatste kan ik onderschrijven. Gisteren even door de dekplank gekeken van een van m'n kasten. Dacht eigenlijk dat ze het loodje gelegd hadden maar ze zijn er nog. Zeven straten breed. Heel mooi. Wat me trouwens wel opviel was dat ze heel erg traag bewogen. Nu kan dat natuurlijk redelijk normaal zijn maar zeker weten doe ik het niet. Wat is wijsheid?? Nog zo'n zak met nactapol d'rop leggen misschien? Voor de zekerheid?? Eigenlijk zou het niet moeten hoeven, hebben 15 kilo suiker gehad in het najaar...

Re: Kijken of ze er nog zijn...

Geplaatst: di 02 mar 2010, 09:42
door Jaap v.Popering
AndreasH schreef: Eigenlijk zou het niet moeten hoeven, hebben 15 kilo suiker gehad in het najaar...


Wat zij in de herfst gekregen hebben is niet zo belangrijk ,( kan opgebruikt of geroofd zijn ) maar wel wat er nu aanwezig is .

Ik heb zelf gisteren nog bij een volk of acht een zak apifonda uit voorzorg er op gelegd.

Jaap v P

Re: Kijken of ze er nog zijn...

Geplaatst: di 02 mar 2010, 12:05
door AndreasH
Hmmm.... Dan toch maar even wat van dat spul bestellen. :-)

Re: Kijken of ze er nog zijn...

Geplaatst: di 02 mar 2010, 20:38
door pim123
Kan je voor de zekerheid ook gewoon een 2 liter voerbakje met siroop erop zetten ?

Re: Kijken of ze er nog zijn...

Geplaatst: di 02 mar 2010, 20:51
door Jaap v.Popering
pim123 schreef:
Kan je voor de zekerheid ook gewoon een 2 liter voerbakje met siroop erop zetten ?


Dat is af te raden . De reden hiervoor is dat er dan meer activiteit in de volken komt , meer broed aanzet met dit koude weer , en geen stuifmeel binnenkomt.

Suikerdeeg ervaren zij meer als voedsel verplaatsen .

Jaap v P

Re: Kijken of ze er nog zijn...

Geplaatst: wo 03 mar 2010, 16:54
door Arjan Sleurink
pim123 schreef:
Kan je voor de zekerheid ook gewoon een 2 liter voerbakje met siroop erop zetten ?

Ze zullen suikerwater met deze tempratuur ook niet of nauwelijk opnemen.

Re: Kijken of ze er nog zijn...

Geplaatst: wo 03 mar 2010, 16:56
door Eddy Geurtsen
Twee weken geleden een lezing bijgewoond van Guido Eich, een Duitse bioloog. Hij verklaarde een voorstander te zijn van vloeibaar voeren, altijd. Het omzetten van deeg in vloeibaar voer kost gewoon heel veel energie en de bijen "slijten" hierdoor, aldus Guido.
Het bovenstaande doet niets af aan hetgeen Jaap schrijft. Maar het onderstreept nog weer eens hoe belangrijk het is om in de herfst voldoende te voeren, beter wat te veel dan iets te weinig.

Re: Kijken of ze er nog zijn...

Geplaatst: wo 03 mar 2010, 20:56
door pim123
Ok, suikerdeeg op boodschappenlijste gezet ! tnx