Pagina 1 van 3

nestgelegenheid voor solitare bijen

Geplaatst: za 31 jan 2004, 16:27
door Oude Essink
Afbeelding

met groet,

hennie oes
Afbeelding

Re: nestgelegenheid voor solitare bijen

Geplaatst: za 31 jan 2004, 17:05
door Hennie Peters
Hoi Hennie

Je schrijft: "de tijd dringt". Wanneer moet hun hotel uiterlijk klaar zijn ?
Mijn zoon had mij gevraagd om ook zoiets in elkaar te knutselen. Ik had me echter niet gerealiseerd dat dit al zo vroeg in het seizoen moet gebeuren.
Wanneer verwacht jij dat de eersten terug zullen zijn van hun wintersportvakantie :-)


groet,
Hennie

Re: nestgelegenheid voor solitare bijen

Geplaatst: za 31 jan 2004, 19:19
door Oude Essink
Hallo Hennie,
Onze bijentelers maken ook 's winters hun spullen klaar; als het seizoen een keer begonnen is, komt het er niet meer van.
De krokussen steken bij mij haar koppen al op; de Bilt voorspelt morgen 13 O en zo nu en dan zon; daarna begint het feest.
Afhankelijk van de soort zullen onze solitairen vroeg of laat in het seizoen zijn; imkers zijn dan te zeer op hun bijen gefocussed; de ervaring leert, dat alles klaar moet staan voordat het seizoen begint. vandaar mijn : de tijd dringt.
hartelijke groet,
hennie oes

Afbeelding

Re: nestgelegenheid voor solitare bijen

Geplaatst: za 31 jan 2004, 19:35
door kole.amj
HENNIE,

WORDT ER ALLEEN MAAR GENESTELD IN BETON OF ZIJN HOLTES OF DODE/ZACHTE
PLEKKEN IN DE (FRUIT)BOMEN GOEDE NESTEL PLAATSEN.
JE ZIET NL OOK NOG AL EENS METSELBIJEN AAN DE ONDERKANT VAN HET KAST
DEKSEL.?

GROET,
A-3

Re: nestgelegenheid voor solitare bijen

Geplaatst: za 31 jan 2004, 22:40
door Oude Essink
Adri,
Naast mijn afbeelding van het bakstenen bijenhotel staan enige suggesties.
hennie oes

Re: nestgelegenheid voor solitare bijen

Geplaatst: zo 01 feb 2004, 11:10
door kole.amj
hennie,

Ik bedoel van nature aanwezige nestelplaatsen.
Met die vraag had ik 2 bedoelingen;
a-wat zijn goede nestgelegenheden.
b-als er in de natuur bij uitstek geschikte plaatsen zijn,dan ga ik
zoeken of ik daar de solitairen aantref ipv doodspuit.
Het zal je niet verbazen dat BAMBOE bij ons geen inheems gewas is.
Daarentegen volop rietstengels,Zwarte Els met gaten,wortelstronken
uit windschermen of 100 jaar oude pereboom waar ook plekken te vinden zijn waar gemakkelijk gebouwd zou kunnen worden.Dus genoeg plaatsen om gericht te zoeken.

Groet,
A-3

Re: nestgelegenheid voor solitare bijen

Geplaatst: zo 01 feb 2004, 15:29
door Oude Essink
Adri, als jij niet spuit zitten binnen de kortste keren alle
openingen in staken, muren, stammen enz.enz.van de maten die ik boven noemde vol solitaire metselbijen en wat al niet nog meer; ik ben zelf in het gelukkige bezit van een oude 5 kantige Betuwse hooiberg met rieten kap; alle openingen in de staanders zijn dichtgemetseld op dit moment; in het riet is het op een zomerse dag één wolk van kleine insecten die in het riet haar nestjes hebben. De bamboestaken die open op een flonder liggen zijn alle dichtgemetseld.
Ik geef nog een paar voorbeelden van insectenwoningen:

Afbeelding
met groet,
hennie oes

Re: nestgelegenheid voor solitare bijen

Geplaatst: zo 01 feb 2004, 17:08
door kole.amj
Hennie,

Dat neem ik allemaal aan,maar jij praat over dood materiaal ik wil het hebben over levende boomstammem en -takken maar ook over levend riet.'s Winters zie ik,per ongeluk,wel eens een nestje van een vogeltje of muis tussen de rietstengels ook weet ik dat nuttige
insecten in de ruigten onder de bomen ontwikkelen/overwinteren maar de solitairen wil ik gericht zoeken vandaar mijn vraag.Want ook in ons rietendak van de schuur zal wel het een en ander huizen.
Ik was dus benieuwd of er in de boomgaard leuke solitairen te zien waren die pasten in de 1-10 mm en wellicht ook nuttig kunnen zijn.
Interessant zowiezo maar herkennen dus nog even wachten.
Wat ons deze winter wel opvalt is dat veel kolonies schadelijke insecten aangetast zijn door roofvijanden.Mogelijk heeft het goede najaar er voor gezorgd dat er door oa de GAASVLIEG veel eitjes in de volwassen dieren of hun niet volgroeide nakomelingen konden worden gelegd.Wellicht hebben onze solitairen ook dergelijke vijanden.

Groet,
A-3














GROET, A-3

Re: nestgelegenheid voor solitare bijen

Geplaatst: zo 01 feb 2004, 18:42
door Oude Essink
jij praat over dood materiaal ik wil het hebben over levende boomstammem en -takken
Ik heb het woord dood niet in de pen genomen; ik heb het wel over droog gehad en dan denk ik natuurlijk niet aan jouw levende peren.

hennie

Re: nestgelegenheid voor solitare bijen

Geplaatst: zo 01 feb 2004, 19:56
door kole.amj
Hennie,

Ik heb het woord DOOD gebruikt en dat zijn de materialen onder en bovenop jouw hooiberg ook.
Ik vroeg je naar mogelijkheden in levend materiaal en niet in PEREN
want daarin moeten bij voorkeur GEEN solitairen zitten.
Ik wacht af.

Groet,
A-3