Pagina 1 van 1

Over bijtjes, mijtjes en problemen na de winter

Geplaatst: vr 23 mar 2007, 15:43
door jjmvaningen
Gisteren heeft Lonne Gerritsen (WUR/PPO) een helder verhaal verteld op de jaarlijkse Bronckhorster imkeravond te Hengelo (Gld.).

Haar verhaal startte met de levenscyclus van de varroa, liep via de effecten van de varroa op de bij, naar de levensduur (en aantal) van de winterbij en eindigde tenslotte bij de wintersterfte.

Aan de hand van een aantal veldexperimenten werd een link gelegd van wintersterfte onder (verschillende) mijtdruk.
Naar aanleiding van een internationale bijeenkomst van bijenonderzoekers in Wageningen, werd de wintersterfte in de periode 2005/2006 besproken. De conclusie voor wat betreft de wintersterfte was (volgens Lonne) dat er nog (steeds) geen duidelijke oorzaak gevonden is, maar een optelsom van meerdere factoren waarbij de varroa wel nadrukkelijk een rol speelt (zoals: "zonder varroabestrijding een hoge wintersterfte" en "pas nadat de varroa is bestreden produceren de volken bij die goed de winter overleven").

Daarnaast gaf zij aan dat de WUR/PPO Bijen verder onderzoek doet aan:
a. de relatie varroa: -effect op winterbijen, -bestrijding in het najaar, -wintersterfte, -bestrijding in het voorjaar, residuen in honing, - effect van stuifmeelvoorziening (!!!!!!) en biologische bestrijding.
b. virussen,
c. AVB/EVB,
d. Kleine bijenkast kever (als dan, dan als)
e. bestuiving en meer (effect kastdekken, bio-indicator)

Het is, met mijn ervaring van gisteren, zeeeer aan te bevelen haar uit te nodigen om haar verhaal te laten vertellen van hetgeen zij (c.q. de PPO Bijen) onderzoekt. Het is een goede spreekster (met een duidelijke boodschap).

groet, jacques

Daarnaast kreeg onze Henk Regelink (NBV-Zelhem) de VBBN-verenigingsspeld (waarschijnlijk de laatste, dus een gewild verzamelobject)uitgereikt voor zijn 25 jarig lidmaatschap van de imkervereniging Zelhem.

Re: Over bijtjes, mijtjes en problemen na de winter

Geplaatst: vr 23 mar 2007, 17:48
door Romée van der Zee
jjmvaningen schreef:
Het is, met mijn ervaring van gisteren, zeeeer aan te bevelen haar uit te nodigen om haar verhaal te laten vertellen van hetgeen zij (c.q. de PPO Bijen) onderzoekt. Het is een goede spreekster (met een duidelijke boodschap).

Met je opmerking over Lonne ben ik het zeer eens. Helaas vertrekt zij binnenkort bij PPO-Bijen.

monitoring bijen en imkers op: http://www.beefriends.org