Pagina 1 van 2

Spelfouten corrigeren

Geplaatst: za 29 sep 2007, 22:27
door Bart de Coo
'Spelfouten op internetfora moeten gecorrigeerd worden door een redactie!'

Onlangs verscheen de nieuwe Onze Taal, het maandblad van het gelijknamige genootschap. Ergens achterin het blad stond de maandelijkse rubriek 'Hom of kuit'. In die rubriek staat iedere maand een prikkelende stelling centraal. Deze maand is dat dus de stelling die je hierboven ziet staan. Als je nou surft naar

http://www.onzetaal.nl/homofkuit

dan kun je je stem uitbrengen, voor of tegen.

Ik stel deze kwestie hier aan de orde, omdat dit forum heel veel geregistreerde gebruikers heeft en iedere dag druk bezocht wordt. Bovendien streven we naar archiefvorming. Als klap op de vuurpijl zie je mijn naam sinds zeer korte tijd her en der vermeld staan als forumredacteur. Voor mij genoeg redenen om de forumdeelnemers eens welbewust uit de tent te lokken.

Nu kun je twee dingen doen. Het eerste is om hieronder eens jouw licht over de kwestie te laten schijnen. Het tweede is om enkel even naar http://www.onzetaal.nl/homofkuit te surfen en daar te stemmen.

Verder wil ik even van de gelegenheid gebruik maken om reclame te maken voor het genootschap Onze Taal. Het genootschap kende jarenlang een ledenaanwas, maar helaas, sinds korte tijd daalt het ledenaantal. En dat in het jaar waarin het genootschap 75 jaar bestaat! Je bent er al voor een paar tientjes per jaar lid van. Het genootschap probeert nadrukkelijk grensoverschrijdend te zijn, dus zowel Vlamingen, Nederlanders, Surinamers, Antillianen als Zuid-Afrikanen zijn van harte welkom, alhoewel de nadruk toch lijkt te liggen op Nederland.

Dus mensen, reageer! Of breng je stem uit op, nogmaals, http://www.onzetaal.nl/homofkuit. Dan zal ik over een maand vertellen wat de Onze Taal-lezers, aangevuld met vele, vele imkers ervan vonden.



Stem! Reageer!


Bart de Coo!

Re: Spelfouten corrigeren

Geplaatst: zo 21 okt 2007, 23:59
door hans hoogendoorn
Leuke site over onze taal Bart.

Wel of niet spelfouten op het forum verbeteren. Je vraagt om een mening.
Het blijft hier een beetjes stil, alsof niemand het risico wil lopen om op spelfouten betrapt te worden.

Onze taal.nl hoopt op hom of kuit. Ik heb beide nooit echt smakelijk gevonden en mijn ascedant Weegschaal lijkt ook door te werken.
Bij de rest van Nederland ook trouwens idem. 52 zegt niet, en 46 procent wel verbeteren.
Een nipt verschil.

Spel en taalfouten kunnen storend werken op de inhoud. Vroeger had ik collega’s, die je daar mee kon kietelen.
Expres een d of een t op de verkeerde plek of een leesteken vergeten.
En jawel : ze konden zich verder niet meer op de inhoud concentreren. Hoe ze ook hun best deden.

Voor sommigen werkt het voor de inhoud van hun verhaal dodelijk als ze zich krampachtig
met de schrijfwijze van ABN of &'˜hooghalemerdijks’ bezig moeten gaan houden.
Er zouden zelfs mensen niet meer schrijven op het forum. Dat zou zonde zijn.

Het staat ook wel charmant. Een onderhuids grapje, een freudiaanse verspreking.
Een beetje streektaal, of de verrassing, dat het woordgebruik van onze zuiderburen toch opeens anders kan zijn.
Een emigrant of een immigrant. Het geeft een beeld van de schrijver/ster.

Sommigen maken veel typefouten, die kan men makkelijk zelf verbeteren, maar men neemt niet de moeite. Anderen blijven verbeteren.
Ook daarmee zeggen we iets over onszelf en sowat ?

Mijn mening : Als mede-beheerder, voor de leesbaarheid onopvallend - een storend niet bedoeld foutje verbeteren - lijkt me een goede zaak.
Maar waar ligt de grens ?

De schrijver moet zichzelf wel in zijn bijdrage blijven herkennen.
En het moet noodzakelijk zijn voor de leesbaarheid.

Re: Spelfouten corrigeren

Geplaatst: ma 22 okt 2007, 00:31
door maartenkleijne
Met elke komma die wordt verbeterd verschijnt het bericht opnieuw in aktuele onderwerpen. Daarom ben ik tegen verbeteren, tenzij de typefouten het bericht onleesbaar maken.

Re: Spelfouten corrigeren

Geplaatst: ma 22 okt 2007, 18:51
door jjmvaningen
Bart de Coo schreef:
'Spelfouten op internetfora moeten gecorrigeerd worden door een redactie!'
Da's m.i. de volledige verantwoordelijkheid van den opsteller.:D

Re: Spelfouten corrigeren

Geplaatst: ma 22 okt 2007, 19:47
door Oude Essink
Een opmerking vooraf: De redacteur die fouten verbetert, zou op de leraar lijken, die de fouten bij zijn leerlingen verbetert en vervolgens een 10 weggeeft; vervolgens zijn redacteuren van ons forum niet q.q. geschoold in het correct schrijven van onze Nederlandse taal. Ik ken meedere docenten Nederlands, die van ons Nationale Diktee geen donder terecht brengen.
Ik erger mij aan "geschoolde" forumschrijvers, die niet de moeite nemen even langs hun teksten te gaan om te zien of er grove fouten in staan. Toch blijft correct taalgebruik hun eigen verantwoordelijkheid op straffe van door mij niet meer gelezen te worden.
Waar ik bewondering voor heb, is voor schrijvers op het forum die niet geschoold zijn in het correcte Nederlands, maar toch de moeite nemen aan de discussies mee te doen. Vaak zijn zij het die echt iets te melden hebben en ik zal het uit mijn hoofd laten juist hen af te schrikken met opmerkingen over spelfouten of incorrecte constructies.
Kortom: het is niet aan onze redacteuren zich met het "correcte Nederlands" van de forumschrijvers te bemoeien, anders dan misschien een persoonlijk briefje naar een geschoolde onder ons, die blijk geeft ieder respect voor zijn lezers te missen.
Als ik redacteur was van een literair tijdschrift, zou ik niet aan het verbeteren slaan, maar een taaltechnisch incorrecte tekst gewoon niet opnemen; van een schrijver mag ik correct taalgebruik verwachten en in mijn tijdschrift zou ik geen fouten accepteren.
Het zou onzalige onzin zijn een forum van imkers te vergelijken met een literair blad.
hennie oes

Afbeelding

Re: Spelfouten corrigeren

Geplaatst: ma 22 okt 2007, 20:16
door Gerard van Gastel
Hennie schrijft:
op straffe van door mij niet meer gelezen te worden.
Nou, nou..... dan konteroleer ik vortaan ales wel twee keer vor ik hte hier plaatz.

Bart,
Corrigeren kan denk ik niet, maar iemand aanspreken op slordig taalgebruik mag best om verdere verloedering van onze schone taal tegen te gaan.

Re: Spelfouten corrigeren

Geplaatst: ma 22 okt 2007, 22:52
door Bart de Coo
En zo komt alles toch nog goed!

Toen ik een paar weken geleden alweer dit onderwerp plaatste op het forum, bleef het een tijdje akelig stil. Ik dacht, oei, ik heb een dodelijk saai onderwerp aangesneden. Maar dat blijkt gelukkig wel mee te vallen. Een van de redenen dat het even duurde voor de reacties binnen druppelden, zal ongetwijfeld geweest zijn dat je op taalgebied moet beschikken over enig zelfvertrouwen: stel je voor dat je je reactie verstuurt en er staat een spelfout in. Ga jij effe af.

Overigens heb ik zelf een zeer uitgesproken mening over dit onderwerp, maar ik bijt nog liever mijn tong af, terwijl ik allebei mijn benen breek, dan dat ik die hier ga opschrijven. Over een paar weken verschijnt de nieuwe Onze Taal en dan krijg je de einduitslag van me, met mijn mening.

Maar tot die tijd... Hup! Vort! Hortsik! Reageer!

(Zal je net zien dat het weer akelig stil blijft. Ga ik effe af met mijn gehortsik.)


Groet,


Bart

Re: Spelfouten corrigeren

Geplaatst: ma 22 okt 2007, 23:20
door Piet Jager
Praten en schrijven liggen in elkaars verlengde. Het is allebei een manier van communiceren. Toch zijn het 2 verschillende grootheden. Sommigen kunnen praten als brugman, maar niet schrijven. Anderen kunnen praten en schrijven, maar weinigen kunnen foutloos schrijven. Een forum komt veelal overeen met praten. Je wilt een ander iets vertellen, iets duidelijk maken. Als de bedoeling daarvan via een schrijven geslaagd is, ben ik dik tevreden.

!Piet

Re: Spelfouten corrigeren

Geplaatst: di 23 okt 2007, 00:18
door hans hoogendoorn
In het archief van dit forum zijn vast nog wel wat literaire stukjes te vinden.
Stoere imkers (m/v), die elkaar bij-spijkerden in het schrijven van gedichten. Limmerikken geloof ik.
Een gezellige en opzwepende bezigheid, zeker voor de limmerikkers.

Wie weet wat we nog eens gaan doen.
Wat mij betreft is alles oke. Als het delen van kennis, idee-en
en emoties met betrekking tot bijenhouden maar gehandhaafd blijft.

Lijkt wel een wapenspreuk ...
niet zo bedoeld. Wat is taal hierbij toch lastig ...

Re: Spelfouten corrigeren

Geplaatst: zo 04 nov 2007, 13:27
door Bart de Coo
De uitslag is binnen.

Van de lezers van het tjdschrift Onze Taal zijn 219 mensen tegen het verbeteren van spelfouten op een forum. 196 mensen zijn voorstander. De beide kampen houden elkaar behoorlijk in evenwicht. De forumdeelnemers die gereageerd hebben zijn duidelijk tegen, om uiteenlopende redenen.

Ook ik ben tegen het verbeteren van spelfouten, om redenen die hierboven al min of meer vermeld staan. Laat ik mijn mening eens toelichten met een anekdote.

In een Gelders dorpje woont een zeer bekwaam imker. Laten we hem Kees noemen. Kees is ongeveer 70 jaar en hij is zijn leven lang bankwerker geweest. Metaal bewerken kan hij uitzonderlijk goed en hij heeft de prachtigste imkersmaterialen vervaardigd, variërend van vlechtstoelen tot ingenieuze oxaalzuurverdampers. Daarnaast kan hij erg goed houtbewerken en korfvlechten. Hij bouwt ieder jaar weer schitterende broedkamers die bestaan uit een houten raamwerk met daaromheen gevlochten roggestro. Schitterend. Ik hoef niet uit te leggen dat Kees een even voortreffelijk imker is, die voortdurend minder ervaren imkers met raad en daad terzijde staat.

Een jaartje geleden spande Kees zich eens in voor de vereniging. Hij maakte een leuke quiz en de winnaar kreeg een zelfgemaakt bevruchtingskastje. Hij had het zelf getimmerd. Er pasten precies vier kleine raampjes in. De vier raampjes kon je alle vier heel mooi in een broedkamerraam klemmen. Kortom, vakwerk.

Alleen... de quiz stond vol spelfouten. Op zeker moment begon een ander lid, laten we hem Henk noemen, daar een beetje over te zeuren. Ik had al die spelfouten natuurlijk al lang gezien, maar ik had ook gezien hoe hard Kees gewerkt had om er wat leuks van te maken. Je begrijpt dat ik op dat moment een zekere minachting voor Henk voelde opkomen: alsof Henk niet in de gaten kon hebben hoe Kees zich had uitgesloofd.

En zo is het ook op dit forum. Ik neem heel graag kennis van andermans ervaringen en inzichten. Liefst zonder spelfouten, maar desnoods mét. Stel je toch eens voor dat mensen niet meer durven schrijven, omdat ze van zichzelf weten dat ze veel spelfouten maken. Ik ben bang dat dat al véél te vaak het geval is! Zo behoeft het nauwelijks betoog dat Kees wel internet heeft, maar niet deelneemt aan dit forum. Erg jammer vind ik dat.

Met dank aan Hans, Piet, Maarten, Jacques, Hennie en Gerard.


Tot ziens maar weer,


Bart de Coo

P.S. Nou vooruit, nog een kleine tip dan. Maak er een gewoonte van om je bijdrage eerst rustig en zorgvuldig over te lezen, voordat je op 'nieuwe reactie plaatsen' klikt. Om allerlei reden warm aan te bevelen.