Pagina 1 van 3

Twijfel: verder met Carnica F1 of bastaard bijen

Geplaatst: do 02 mei 2013, 13:31
door erikzhs
Ik heb nu 5 jaar bijen. In het begin alleen bastaard. Hierbij zaten vriendelijke volken, maar ook agressievere volken. Daarom heb ik in 2011 besloten om bij een andere imker te gaan overlarven van raszuivere Carnica. De nakomelingen worden bij mijzelf bevrucht en zijn dus F1 Carnica. Het is mij in twee jaar nog niet gelukt om al mijn volken om te zetten naar Carnica. Dit komt o.a. doordat de bijen soms toch hun eigen gang gaan en er jonge moeren ontstaan. Ik heb zelf geen raszuivere carnica, dus ik kan niet improviseren omdat ik geen teeltmateriaal bij de hand heb.

Ik twijfel nu of ik zelf 1 of 2 raszuivere Carnica moeren aan moet schaffen, zodat ik daarvan kan natelen. Of dat ik weer gewoon verder ga met bastaard bijen en elk jaar nateel van het vriendelijkste volk. De reden voor deze twijfel is dat ik nu begin aan het derde seizoen met deels Carnica F1 volkjes, maar dat deze volkjes niet per definitie vriendelijker zijn dan de andere volkjes. Ik zie wel dat de Carnica F1 volken erg grote broednesten hebben, zodat ze waarschijnlijk aan twee broedkamers + honingkamer niet genoeg hebben. Dit vind ik een nadeel.

Voor zover ik het n kan bedenken zijn er de volgende voor/nadelen:
Voordelen Carnica F1:
- Op termijn zachtaardige volken???

Nadelen Carnica F1:
- Meer kastmateriaal nodig
- Meer gedoe met teelt. Altijd naar een ander om over te larven of zelf raszuivere volken opzetten en af en toe een dure moer kopen. Met bastaard bijen ben je hier meer flexibel in.
- Risico is groter, omdat er altijd wat mis kan gaan met de raszuivere moer of dat een volk een moerwisseling doet en de F1 een F2 wordt

Graag jullie ervaringen op dit gebied en misschien aanvullingen op de voor- en nadelen.

Ik hoef geen volken waar ik in korte broek in kan werken. Ik reageer erg heftig op bijensteken, dus zal altijd een imkerjack en handschoenen dragen. Wat ik wel hinderlijk vind is dat bijen mij achtervolgen na mijn werkzaamheden, zodat ik haast de auto niet in kan zonder bijen.

Re: Twijfel: verder met Carnica F1 of bastaard bijen

Geplaatst: do 02 mei 2013, 19:20
door semar
investeer ieder jaar in 1 eiland bevruchte moer,
die is volgend jaar de leverancier van materiaal. in mijn ogen een kleine investering
die het waard is (ik vind korte broek imkeren erg pretig).
en het leverd groote volken die de kosten binnen 1 oogst al meer dan terug verdient hebben.

zelf werk ik met buckfast en over het algemeen is daar prima in korte broek in te werken to f3-4,
hoewel er wel eens een enkele schagerijnige dame opduikt gebeurd dat hier maar 1 in de 6-7 jaar een keertje.
die draai ik dan ook zo snel mogelijk de nek om.
behalve moeren moet je als je niet op een eiland staat natuurlijk ook zorgen dat er veel van jouw darren rondvliegen.
door die dominatie glijden over een paar jaar de nakomelingen dan ook niet zo snel meer terug naar straatbij.

over de teelt van carnica's kan ik je niet veel vertellen, maar ik neem aan dat dat ongeveer hetzelfde is.

je kunt:
zelf je productie moeren kweken van een rasmoer,
relatief goedkoop en je hoeft de deur niet uit
(komen handig met de post).

material halen (maar dan moet je natuurlijk de deur uit)

of straatbijen acepteren, die trouwen ook prima bijen zijn hoor,
mareh, ik werk graag in korte broek :wink:

vriendelijke groet
Semar(Dominique)

Re: Twijfel: verder met Carnica F1 of bastaard bijen

Geplaatst: do 02 mei 2013, 21:01
door Santtu Pikkarainen
Ik heb het 1 keer geprobeerd in korte broek. Ongelooflijk hoe snel mijn F-16's dat door hadden! :be5: :be5: :be5: :shock: het lijkt me heerlijk, maar duurt denk ik wel even voor ik dat durf

Re: Twijfel: verder met Carnica F1 of bastaard bijen

Geplaatst: do 02 mei 2013, 21:06
door p.zwartepoorte
Ik vind het super fijn geen imker kap op :D vorig jaar heb ik ook in me 3 kwart broek me apidea s gevult
En ik heb nog geen kap op Sta gewoon in me werk kleding
Paul

Re: Twijfel: verder met Carnica F1 of bastaard bijen

Geplaatst: do 02 mei 2013, 21:10
door Santtu Pikkarainen
Ik heb nu ook twee Buckfastvolken, dus wie weet. Het lijkt me inderdaad ook erg fijn!

Re: Twijfel: verder met Carnica F1 of bastaard bijen

Geplaatst: do 02 mei 2013, 21:14
door p.zwartepoorte
Straks wil je niks meer anders is gewoon fijn imkeren

Re: Twijfel: verder met Carnica F1 of bastaard bijen

Geplaatst: do 02 mei 2013, 23:20
door Alex Mönch
Bij buckfast bijen moet je er wel op letten dat als je moeren nateelt van een raszuivere moer en die door de Nederlandse straatbij laat bevruchten,dit enorm agressieve nakomelingen kan geven wanneer het een upper lijn is..
Zo had ik eens een jonge raszuivere KB067 stand bevrucht....haalden enorm veel honing,maar waren vreselijk agressief.
De KB067 was een upper lijn die vooral bij kouder weer erg lastig was, een downer lijn zal in de f1 veel zachtaardiger zijn.

Re: Twijfel: verder met Carnica F1 of bastaard bijen

Geplaatst: do 02 mei 2013, 23:49
door FerryB
Alex Mönch schreef:Bij buckfast bijen moet je er wel op letten dat als je moeren nateelt van een raszuivere moer en die door de Nederlandse straatbij laat bevruchten,dit enorm agressieve nakomelingen kan geven wanneer het een upper lijn is..
Zo had ik eens een jonge raszuivere KB067 stand bevrucht....haalden enorm veel honing,maar waren vreselijk agressief.
De KB067 was een upper lijn die vooral bij kouder weer erg lastig was, een downer lijn zal in de f1 veel zachtaardiger zijn.
Wat bedoel je met upper en downer lijn is voor mij volkomen wazig?

Re: Twijfel: verder met Carnica F1 of bastaard bijen

Geplaatst: do 02 mei 2013, 23:57
door Alex Mönch
De upper lijnen zijn wat feller dan de downer lijnen(opvliegender dus)
Uppers hebben wat meer temperament.
Downers zijn rustiger.

Re: Twijfel: verder met Carnica F1 of bastaard bijen

Geplaatst: vr 03 mei 2013, 00:04
door FerryB
Ja maar hoe weet je dat dan als je een raszuiveremoer koopt ik heb nog nooit erbij zien staan upper enz.