Pagina 1 van 2
Tweede broedkamer
Geplaatst: ma 09 mar 2015, 00:09
door Wout S
Al even vooruitkijken naar binnen hopelijk niet zo heel lang meer: mijn volk zat de winter op één kast, en binnenkort mag de tweede erop. Daarbij toch enkele vraagjes:
1 Zet ik de tweede bak erop of eronder?
2 Ik heb nog geen uitgebouwde ramen, het zal dus een bak vol met wasramen worden. Ik las hier ergens dat je groeiende volken beter wasraam per wasraam geeft, zodat ze hun energie beter kunnen bundelen in het uitbouwen van de wasramen één voor één. Is dat hier ook van tel en begin ik dan met vulblokken enz, of gewoon ineens de hele reeks erop.
3 Uiteindelijk wil ik zo'n beetje de Renson-methode volgen. Richt ik die tweede bak dan meteen alsdusdanig in, ttz met 4 vulblokken, 6 broedramen en een darrenraam, of geef ik nu gewoon 11 ramen en reorganiseer ik de boel later als de derde bak eropgaat?
Alvast bedankt voor de moeite bij het beantwoorden van deze beginnersvragen

.
Re: Tweede broedkamer
Geplaatst: ma 09 mar 2015, 08:20
door Santtu Pikkarainen
De tweede broedkamer boven of onder, dat is een jaarlijks terugkerende discussie. Voordeel erop: als je nieuwe raten geeft en en de bijen zitten na volgende winter bovenin haal je de onderste bak eraf en heb je gelijk de raten vernieuw. Nadeel is dat de warmtehuishouding lastiger is met zo'n grote lege bak er bovenop.
Ze je de bak onder, dan nemen de bijen hem vanzelf in gebruik als het nodig is.
Ik ben er zelf eigenlijk ook nog niet helemaal uit, heb hem tot dusver onder gezet
Re: Tweede broedkamer
Geplaatst: ma 09 mar 2015, 12:26
door johan
Ik zou het eerlijk gezegd gefaseerd aanpakken:
de oudste raten geleidelijk aan naar onder brengen (tussen vulblokken) en naast het broednest (in de bovenbak) telkens de ramen met waswafels hangen.
De broedbeperking (methode renson) pas je maar toe in april als er voldoende dracht is en je volk voldoende vernieuwd is (geen winterbijen meer). eerst moet er een voldoende groot broednest zijn. je volk moet immers eerst op sterkte komen na de winter.
Re: Tweede broedkamer
Geplaatst: ma 09 mar 2015, 17:52
door Hans van der Post.
Zal me niet meer bemoeien met boven of onder maar kijk wat er gebeurd.
Heb je twee gelijke volken hebt zet bij de een de bak onder en bij de ander boven.
Daarna weet je het zeker!
Re: Tweede broedkamer
Geplaatst: ma 09 mar 2015, 20:05
door peter-koi
Je maakt mij toch nieuwsgierig Hans.
Groet Peter.
Re: Tweede broedkamer
Geplaatst: ma 09 mar 2015, 20:07
door peter-koi
Als ik mij er in mag mengen ?
Re: Tweede broedkamer
Geplaatst: ma 09 mar 2015, 20:52
door Hans van der Post.
De meeste imkers redenneren enerzijds vanuit de bijen; ze bouwen omlaag
dus de bak moet onder.
Anderen hebben zoiets kijken wat er gebeurd en doen wat ik al eerder schreef:
Heb je twee gelijke volken hebt zet bij de een de bak onder en bij de ander boven.
Daarna weet je het zeker!
Wat ik nooit gedaan heb is het broednest uit elkaar trekken en in twee bakken verdelen.
Bijen zijn heel flexibel ze trachten alles wat wij verstoren weer goed te maken.
Nu zo'n jaren later heb ik maar èèn broedbak DU HO KA = DUbbelen HOning KAamer de broedramen zijn 29 cm hoog verder de maten van het simplex raam.
Dit heel erg prettig om mee te werken.
de Renson-methode kan ik niet volgen omdat ik maar een broedbak heb.
Re: Tweede broedkamer
Geplaatst: di 10 mar 2015, 00:02
door Erick
Hans van der Post. schreef:........ de Renson-methode kan ik niet volgen omdat ik maar een broedbak heb.
als je een tussenschot gebruikt en zorgt dat er aan ramen voor ± 30.000 cellen zijn om eitjes te leggen zou je met 1 broedbak kunnen werken.
Re: Tweede broedkamer
Geplaatst: di 10 mar 2015, 00:08
door Hans van der Post.
Erick schreef:Hans van der Post. schreef:........ de Renson-methode kan ik niet volgen omdat ik maar een broedbak heb.
als je een tussenschot gebruikt en zorgt dat er aan ramen voor ± 30.000 cellen zijn om eitjes te leggen zou je met 1 broedbak kunnen werken.
Slim! zo kan ook ik nog wat leren Dank
Re: Tweede broedkamer
Geplaatst: di 10 mar 2015, 07:15
door peter-koi
Heb je dan niet gauw last van zwermen Hans met een broedbak ?Al is hij wel een stuk hoger .