Pagina 1 van 1

Segeberger kast en Rijpen van honing

Geplaatst: zo 05 jul 2015, 13:14
door spyridon
Beste imkers

Ik ben voor het tweede jaar bezig met imkeren en heb vaak gebruik van de antwoorden in dit forum.
Tot nu toe hoefde ik niet te vragen. De zoekfunctie vond ik voldoende.
Maar ik zit nu met een vraag waar ik geen antwoord op kan vinden.

Ik heb alleen maar houten kasten gehad tot mei.
Toen heb ik een complete segeberger kast (11 raams- simplex maat) inclusief volk overgenomen van een andere imker.
De kast heb ik in warmbouw simpelweg omdat de vorige imker het ook zo had. Mijn andere volken staan in koudbouw.

Ik heb het gevoel dat mijn honingkamer terwijl het vol begint te raken (de middelste 5-6 ramen in ieder geval) toch helemaal niet verzegeld wordt.
Dat loopt bij houten kasten heel anders.

Ik vraag me oaf of zoiets door de warmbouw komt of omdat de segeberger kast door betere isolatie de vocht niet makkelijk kwijt kan.

Ook een ander vraag.
Bestaat een manier om mijn twee liter voederbakken in de segeberger te gebruiken?

Alvast bedankt voor jullie antwoorden.

mvg Spyro

Re: Segeberger kast en Rijpen van honing

Geplaatst: zo 05 jul 2015, 13:47
door JackC
Voor de voederbakken gebruik ik gewoon een lege bak (broedkamer of honingkamer) plastic met een gat op het volk en daar de voederbak op, lege bak erover en deksel. Heb je geen lege bak, dan kun je eenvoudig met vier plankjes een rand maken.

Re: Segeberger kast en Rijpen van honing

Geplaatst: zo 05 jul 2015, 13:57
door Erik Konijn
Dun plaatje betonplex als dekplank met rond voergat erin (maken) voerbak erop en een honingkamer rand.

Re: Segeberger kast en Rijpen van honing

Geplaatst: di 07 jul 2015, 16:58
door spyridon
Beste Jack en Eric

Bedankt voor jullie reacties. Gelukkig heb ik leeg bak erbij gekregen.
Ik ga hoe dan ook bijvoeren na de oogst.

Jammer da niemand iets weet over mijn andere vraag.

En nog een klein vraagje aan jullie. Ik ben niet tevreden met mijn Koninginnerooster. Is er eentje special voor de Segeberger?

mvg Spyro

Re: Segeberger kast en Rijpen van honing

Geplaatst: di 07 jul 2015, 19:30
door Egbert
Er zijn koninginneroosters op de markt voor segeberger kast (43x43 cm) en is in eigenlijk alle imkerswinkels te vinden.

Verschil tussen warmbouw/koudbouw zou ik niet weten. Heb al mijn kasten op koudbouw staan.

Re: Segeberger kast en Rijpen van honing

Geplaatst: di 07 jul 2015, 20:52
door Hans van der Post.
spyridon schreef: [.................] Ik heb het gevoel dat mijn honingkamer terwijl het vol begint te raken (de middelste 5-6 ramen in ieder geval) toch helemaal niet verzegeld wordt. Dat loopt bij houten kasten heel anders. [...............] mvg Spyro
Dit nog niet verzegelen heeft niets met de kast of warm-koudbouw te maken.
Kan zijn dat het volk vind dat de cellen nog niet vol genoeg zijn.
Elk bijenvolk is uniek reageert anders wacht rustig af.
De verzegeling gaat door tot ruim een week na het einde van de dracht. - en die is in elke regio anders!!
Als de raten dan nog niet zijn verzegeld kun je er van op aan dat de honing wel voldoende is ingedikt.
Je kunt hem dan gerust slingeren.

Re: Segeberger kast en Rijpen van honing

Geplaatst: wo 08 jul 2015, 07:07
door joselito
dat is het nadeel van grotere honingzolders. Ze slaan de honing op over een grotere oppervlakte en als er dan geen honing meer bijkomt worden de ramen niet verzegeld. Maar als er, zoals Hans zegt, al een week geen nectar meer binnen komt, mag je gerust slingeren.
Het is namelijk een fabeltje dat de honing moet verzegeld zijn voordat hij mag geslingerd worden. Ik heb meer dan eens met een refractometer gemeten dat de open honing een lager vochtgehalte had dan de verzegelde honing. De open honing kan namelijk nog drogen in de kast terwijl dat voor verzegelde honing moeilijker is. Een indicatie is als je het raam plat houdt en er eens mee schud. Als er dan geen druppels uitvallen betekent dit dat er geen verse nectar binnen komt

Re: Segeberger kast en Rijpen van honing

Geplaatst: wo 08 jul 2015, 16:21
door renske
Ik heb ook Segebergers en heb ook meestal maar deels verzegelde ramen. Bij de stootproef komt er dan niets uit en ook met meting gaat het altijd goed. Ik weet niet of het door de Segebergers komt. Het is wel makkelijk, minder ontzegel werk.