Pagina 1 van 1

Leggende werksters

Geplaatst: do 10 apr 2025, 18:16
door Cees2
Ik heb even een vraag.

Vorige week inspectie bijenvolk gedaan, waar ik in de honingkamer 1darre (cel) broed zag zitten.
In broedkamer 9ramen broed en moerrooster.
Dacht even dat de koningin wellicht naar boven was geweest.

Vandaag nogmaals gekeken. Nu op 3 ramen darre broed (30st) in honingkamer.
In broedkamer zag ik 10 ramen met gesloten broed.
Heb niet gekeken naar eitjes/larven/koningin

Wat zou dit kunnen zijn? Leggende werkster vermoed ik nu.
Kan dit samengaan, met eventueel een aanwezige koningin? Of zou deze dood kunnen zijn?

Hoor graag even jullie mening.

Mvgr. Cees

Re: Leggende werksters

Geplaatst: vr 11 apr 2025, 10:27
door Fish
Je maakt het een beetje lastig door niet naar eitjes of larven te kijken. Als je dit moeilijk vind om te bekijken, probeer dan een scherpe foto te maken waarop je kunt inzoomen. Vanuit je verhaal kan ik nu namelijk niet opmaken of die ramen broed in je honingkamer bij je eerdere inspectie vorige week al belegd waren, als het nu al gesloten broed is ga ik daar wel van uit. Maar leggende werksters had je relatief eenvoudig kunnen herkennen aan het aantal eitjes in de cel.

Ik vind het een beetje vroeg nog, maar je geeft wel aan dat het volk op 9 ramen broed zat, nu zelfs 10 ramen gesloten broed. Dat lijkt mij fantastisch voor deze tijd van het jaar. Zou het misschien zelfs zo kunnen zijn dat je al moerdoppen hebt gezien? Bij zo'n welvarend volk past het beeld van leggende werksters namelijk niet echt, maar ik zou per direct geloven dat er een jonge, onbevruchte moer in je honingkamer loopt. Dat valt alleen te bevestigen als je naar eitjes/larven had gekeken, zowel onder als boven het rooster. Dan kan je een beetje inschatten wat er met de oude moer is gebeurd en/of er misschien een jong moertje vast zit.

Re: Leggende werksters

Geplaatst: vr 11 apr 2025, 11:21
door Cees2
Dag,

Bedankt voor je reactie.
Ik wilde met dit volk 1 baks imkeren.
Onderbak broed koningenrooster met daarop honingkamer (op dit moment)

Zal morgenmiddag nog eens kijken of ik broed in alle stadia kan ontdekken in de broedkamer.
Zal tevens kijken in honingkamer.
Zag geen doppen.
Je zou denken als de koningin weg is, dat ze doppen aanzetten. Zag wel paar speeldopjes

Re: Leggende werksters

Geplaatst: vr 11 apr 2025, 11:39
door Fish
Even fictief, als er een jonge moer is uitgelopen vóór je inspectie vorige week, zou het mij niet verbazen als dat moertje vlak na het uitlopen nog door het moerrooster zou passen. Als die vervolgens boven in vast blijft, raakt ze niet bevrucht en gaat ze aan de leg. In dit fictieve geval heb je boven in darrenbroed en krijg je geen doppen in het volk, en heb je ook geen leggende werksters. Maar dan zou je ook geen open broed meer moeten vinden onder het rooster. Ben benieuwd wat je aantreft met je inspectie.

Re: Leggende werksters

Geplaatst: vr 11 apr 2025, 19:29
door JEL
Fish schreef: vr 11 apr 2025, 11:39 Even fictief, als er een jonge moer is uitgelopen vóór je inspectie vorige week, zou het mij niet verbazen als dat moertje vlak na het uitlopen nog door het moerrooster zou passen. Als die vervolgens boven in vast blijft, raakt ze niet bevrucht en gaat ze aan de leg. In dit fictieve geval heb je boven in darrenbroed en krijg je geen doppen in het volk, en heb je ook geen leggende werksters. Maar dan zou je ook geen open broed meer moeten vinden onder het rooster. Ben benieuwd wat je aantreft met je inspectie.
Fish, ik wil niet je verhaal in twijfel trekken, maar is het niet zo dat een moer pas eitjes gaat leggen na de paartijd? In het geval dat de moer achter het rooster zit zou het dan zon vier weken moeten duren voor zij aan de leg gaat, en dan zou er geen open broed meer aanwezig moeten zijn in de onderbak, tenzij je dus twee moeren in één kast hebt wat bij wissels het geval kan zijn.

Re: Leggende werksters

Geplaatst: za 12 apr 2025, 14:11
door Cees2
Hallo, ik zou even laten weten wat ik ben tegengekomen tijdens inspectie.

In broedkamer zag ik brias in alle stadia. Dus ook eitjes 1 per cel)
Conclusie is, dat er ook een koningin aanwezig is.

In de honingkamer op 2 ramen darrecellen in een cirkel van ca. 30st (volgens mij vuilbroed).

Ik laat het voor nu zo. En kijk over een week nogmaals.
Ik blijf het wel bijzonder vinden.

Mvgr. Cees

Re: Leggende werksters

Geplaatst: ma 14 apr 2025, 10:54
door Fish
Kan ook wel eerder dan na vier weken, inderdaad verwacht je geen open broed meer. Maar hier was niet naar gekeken dacht ik. Maar goed, ik weet ook niet precies hoe een moer reageert die is opgesloten qua timing. Er spelen zo veel factoren, kan bijvoorbeeld ook nog een moeder/dochter paartje zijn of iets dergelijks. We hadden gewoon wat meer informatie nodig, en nu blijkt dat onderin alles goed lijkt te zijn, is het voor mij ook nog steeds een raadsel. Zeker als er ook vuilbroed wordt genoemd.