Topbar hive

Praktijk-onderwerpen.

Moderator: Hans van der Post.

Gebruikersavatar
mechelen.hans
Berichten: 44
Lid geworden op: vr 23 mei 2008, 22:14
Locatie: Nederland
Contacteer:

Topbar hive

Bericht door mechelen.hans »

Ik wil volgend jaar 1 topbar hive (lattenkast) gaan uitproberen. Inmiddels heb ik het internet afgezocht en alle filmpjes, foto's e.d. bekeken, maar ik zou een kast ook graag in het echt willen zien (bewoond). Ik woon in Delft en wie gebruikt in mijn omgeving een dergelijke kast en mag ik een keer langskomen om de kast en inhoud te bewonderen?

Hans van Mechelen
Gebruikersavatar
Bart de Coo
Moderator
Berichten: 2978
Lid geworden op: wo 14 jan 2004, 20:34
Imker sinds: 2003
Aantal volken: 15
Bijenras(sen): Bastaard
Locatie: Dieren (Gld)
Contacteer:

Re: Topbar hive

Bericht door Bart de Coo »

Heb je al gekeken in de rubriek 'Bedrijfsmethoden en materialen'? Daar heb ik uitgebreid geschreven over de lattenkast en veel foto's geplaatst. Jammer dat je in Delft woont. Ik woon namelijk in Dieren, tussen Arnhem en Zutphen, want je was zeer welkom geweest. Misschien dat je toevallig een keer in de buurt bent. Ik ben dit jaar begonnen met de lattenkast en tot nog toe vind ik het erg leuk. Echt een kast voor de kleine achtertuinimker met weinig geld en opslagruimte. Ik ben dus nog niet zo heel erg ervaren, maar ik kan je er intussen wel het een en ander over vertellen.


Groet,

Bart
Gebruikersavatar
Wim Joosten
Erelid
Berichten: 2755
Lid geworden op: do 09 okt 2003, 16:26
Imker sinds: 2003
Aantal volken: 1
Bijenras(sen): bastaard
Locatie: Beilen
Contacteer:

Re: Topbar hive

Bericht door Wim Joosten »

Op de viering 10 jaar imkerforum laten Albert en Bart hun kasten zien!


  Misschien moest ik me maar eens opgeven!  
Met vriendelijke groet,
Wim
Hanne
Berichten: 5
Lid geworden op: zo 09 jan 2011, 14:11
Locatie: Diepenveen
Contacteer:

Re: Topbar hive

Bericht door Hanne »

Al googlelend kom ik er achter dat de topbar hive veel gebruikt wordt in de warmere klimaatzones. Is daar de varroabesmettings minder dan in de gematigde zones? Ik heb belangstelling voor het topbar imkeren maar vraag me af hoe de varroabestrijding en ook het invoeren gaat met dit type kast. Ik kan daar geen informatie over vinden. Vallen deze handelingen buiten het "natuurlijk imkeren"? Wie heeft hier ervaring mee?
Hanne
Gebruikersavatar
Albert Stoter
Berichten: 1210
Lid geworden op: ma 21 jun 2004, 16:01
Locatie: Apeldoorn
Contacteer:

Re: Topbar hive

Bericht door Albert Stoter »

Hallo Hanne,
Op dit forum is al regelmatig over de Top Bar Hive geschreven (en wordt hier ook wel 'lattenkast' genoemd als afkoring van 'toplattenkast').
Ook recent nog, zie:
http://www.imkerforum.nl/phpbb/viewtopi ... =7&t=24229 (specifiek over de varroa-winterbehandeling)
en
http://www.imkerforum.nl/phpbb/viewtopi ... =7&t=12674
Hanne
Berichten: 5
Lid geworden op: zo 09 jan 2011, 14:11
Locatie: Diepenveen
Contacteer:

Re: Topbar hive

Bericht door Hanne »

Hallo Albert,
Dank voor je verwijzingen. Er is inderdaad al heel wat correspondentie over geweest. Ik zie dat een winterbehandeling met oxaalzuur een heel gepruts is maar met een beroker wel te doen. Mierenzuur kan misschien wel met een Liebig dispenser. Is er al een manier bedacht om te voeren voor de winter?
Groet, Hanne
Gebruikersavatar
Bart de Coo
Moderator
Berichten: 2978
Lid geworden op: wo 14 jan 2004, 20:34
Imker sinds: 2003
Aantal volken: 15
Bijenras(sen): Bastaard
Locatie: Dieren (Gld)
Contacteer:

Re: Topbar hive

Bericht door Bart de Coo »

Is er al een manier bedacht om te voeren voor de winter?
Ja.

Zet een voerbak in de kast. De voerbak blijft gewoon staan op de schuine wanden. Toedekken met latten, bouwschot er tegenaan. Kind kan de was doen.

Bart
Bijenhoudster
Berichten: 380
Lid geworden op: zo 14 feb 2010, 11:32
Contacteer:

Re: Topbar hive

Bericht door Bijenhoudster »

Hanne schreef:Hallo Albert,
Ik zie dat een winterbehandeling met oxaalzuur een heel gepruts is maar met een beroker wel te doen.

Als beginner kan ik zeggen dat die winterbehandeling met oxaalzuur niet een heel gepruts is, maar eenvoudig uit te voeren. Zie het filmpje elders, dat werkt erg verhelderend. Een beroker heb je daarvoor niet nodig.
Gebruikersavatar
Oude Essink
Erelid
Berichten: 3562
Lid geworden op: za 18 nov 2000, 00:00
Locatie: Nederland
Contacteer:

Re: Topbar hive

Bericht door Oude Essink »

Hallo Bijenhoudster,
Bij de les blijven!! de discussie gaat hier over de oxaalbehandeling in de lattenkast; het filmpje gaat over een normale bijenkast met raampjes.
[img]http://www.bijenhouden.nl/beeld/o/oudeessinkhennie/oes_signatuur_2.jpg[/img]
Gebruikersavatar
martin b
Berichten: 634
Lid geworden op: do 27 dec 2007, 20:24
Imker sinds: 1976
Aantal volken: 20
Bijenras(sen): buckfast-bastaars
Locatie: Eibergen
Contacteer:

Re: Topbar hive

Bericht door martin b »

Voor deze winterbehandeling heb je er niets aan, maar als je net als mij doet kun je gewoon een oxaalbehandeling in de lattenkast uitvoeren. Door afstandstrippen van hoh 35 mm aan te brengen en top latten te gebruiken die daar inpassen, heb je genoeg ruimte om te druppelen.

Mijn toplatten zijn even lang en breed als spaarkastraampje, ik zou dus, voor nood, toplatten met raat in een spaarkast kunnen hangen.Ik heb er ook een honingbak met standaard breedte en hoogte, alleen langer, voor gemaakt. Over pershoning, en hoe te persen hoef ik me niet druk te maken, wat ze niet in de honingbak opslaan is voor de bijen.

De kast zelf is 60 cm lang en heeft een inhoud van 2 broedbakken, spaarkast. Door hem zo te maken, smalere toplatten, koter en honingbak, is het niet meer een originele TBH.
Maar het imkert wel makelijker vooral omdat de honingbak er alleen opstaat met de dracht. En de ruitjes opzij zijn ook zeer geslaag.
met een groet van martin
Plaats reactie

Wie is er online

Gebruikers op dit forum: Google [Bot] en 4 gasten